7روز هفته و 24 ساعت روز یمتوانید سفارش خود را ثبت نمایید

ویدئوکنفرانس و کاربردهای ویژه آن

ویدئوکنفرانس و کاربردهای ویژه آن

ویدئوکنفرانس چیست؟

ویدئوکنفرانس Videoconferencing به مفهوم برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری بین نقاط مختلف جغرافیایی دور و نزدیک می‌باشد. به عبارت دیگر ویدئوکنفرانس فناوری است که افراد در مکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می‌سازد تا صوت و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت کرده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل‌نظر نمایند. ویدئوکنفرانس می‌تواند با امکانات افزوده دیگری همانند تبادل اسناد و مدارک، اشتراک در تهیه مدارک، ارسال عکسها و … نیز همراه باشد.این روزها پیشرفت دستگاه‌های همراه، ضرورت و سرعت ارتباط و گستردگی شبکه اینترنت باعث شد تا ویدئوکنفرانس از حالت اختصاصی و وابسته به تجهیزات به سوی فناوری ابری یا سرویس محور حرکت کند. امروزه پرطرفدارترین نوع ویدئوکنفرانس، ویدئوکنفرانس بدون تجهیزات یا همان سرویس ویدئوکنفرانس معمولی.

 

کاربرد ویژه ویدئوکنفرانس در علم پزشکی

پزشکان مجرب در مقایسه با تعداد بیماران نیازمند به تخصص آنها بسیار کم هستند. این متخصصین در واحدهای درمانی بزرگ یا در نقاط خاصی مستقر هستند در حالیکه بیماران نیازمند در هر جایی ممکن است باشند و همیشه انتقال آنها به محل حضور متخصص ممکن نیست و حضور پزشکان متخصص بر بالین این بیماران غیر ممکن تر.
ویدئوکنفرانس امروزه در علم پزشکی کاربردهای فراوانی دارد از جمله ویزیت بیماران از راه دور، در صورتی که امکان انتقال بیمار نزد پزشک ممکن نباشد از سیستم ویدئوکنفرانس استفاده می شود که در این مورد دیدن چهره بیمار کمک بسیار مهمی به تشخیص پزشک می کند.
همچنین در جلسات کمیسیون پزشکی به دلیل اینکه مراجعات در این خصوص زیاد است و پزشک نمی تواند در همه مکان ها حضور پیدا کند از طریق ویدئوکنفرانس می تواند این جلسات را برگزار کند.
اکثر پزشکان متخصص در همه نقاط نمی توانند حضور داشته باشند و اینکه تعداد بیماران از تعداد پزشکان متخصص بیشتر می باشند به همین دلیل می شود از ویدئوکنفرانس جهت درمان از راه دور استفاده نمود یا حتی می توان کلیه عمل های جراحی که نیاز به مشارکت چند پزشک متخصص دارد و امکان حضور فیزیکی پزشکان میسر نیست از سیستم ویدئو کنفرانس می شود نظارت عمل جراحی را با تیم عمل کننده انجام داد و دستورات لازم را با تشخیص پزشک انجام دهند.
یکی از کاربردهای مهم ویدئوکنفرانس، درمان از راه دور است. پزشک در دفتر کار خود با استفاده از ویدئو کنفرانس اقدام به راهنمایی پزشکانی که بر بالین بیمار حاضر هستند کرده و یک عمل جراحی حساس و مهم را هدایت میکند. مشاهده چهره و حالات بیمار کمک مهمی در تشخیص پزشک دارد. چنانچه امکان اعزام بیمار به نزد پزشک مشکل باشد، سیستم ویدئوکنفرانس این ارتباط را برقرار نموده و نیاز به جابجایی بیمار یا پزشک را بر طرف میسازد. این روش به ویژه در مواردی که نیاز به نظارت دائم یا دوره ای است کاربرد بیشتری دارد. از طرفی تاثیر روانی مشاهده پزشک توسط بیمار نیز نقش به سزایی در تقویت روحیه بیمار وسرعت بهبودی دارد.
کمیسیون پزشکی یکی از فعالیتهای روزمره پزشکان است که وقت زیادی را از آنها تلف میکند. بعضا تدارک یک جلسه کمیسیون پزشکی که در آن چند پزشک متخصص به صورت همزمان در آن حضور داشته باشند بسیار مشکل یا غیر ممکن است. حالا اگر با استفاده از شبکه ویدئوکنفرانس متخصصین بدون نیاز به ترک محل کار خود بتوانند در کمیسیون ها حاضر شوند اینکار بسیار ساده انجام میگیرد.
ویدئو کنفرانس در تله مدیسین

مورد از مهم ترین ویژگی ویدئو کنفرانس در تله مدیسین

 

۱- استفاده از ویدئوکنفرانس برای اتاق icu بیمارستان

بسیار پیش آمده که وضعیت بیماری رو به وخامت رفته و نیاز به حضور دکتر بر بالین او بوده است. اما همیشه این امکان فراهم نیست و هر پزشکی نیز نمی تواند جای خالی پزشک معالج بیمار را پر کند. ویدئوکنفرانس به پزشکان بیمارستان این قابلیت را می دهد تا بتوانند حتی در تعطیلات خود نیز از وضعیت بیمار خود آگاه شوند و دستورات لازم را به پرستاران اتاق icu انتقال دهند. با استفاده از ویدئو کنفرانس نظارت ۲۴ ساعته بر روی بیمار فراهم می شود. اتاق های icu بیمارستان های بزرگ اکنون به این تکنولوژی مجهز هستند و خیال بیماران خود را از نظارت همیشگی پزشک معالج راحت می کنند.

۲- ضبط تصویری وقایع

توضیح اینکه دقیقا چه اتفاقی افتاد گاهی برای مجرب ترین پرستاران و بهیاران نیز سخت است! اما با ویدئو کنفرانس نیازی به توضیح نیست. یکی از قابلیت های مهم ویدئوکنفرانس ضبط تصویری وقایع است. این قابلیت در علم پزشکی به یکی از مهم ترین ابزار ها بدل شده است. بسیار پیش آمده که نیاز هست تا پزشک اولین ثانیه های وقوع یک اتفاق را ببیند تا بتواند بیمار خود را معالجه کند. با استفاده از ویدئوکنفرانس همه چیز در اختیار پزشک است، حتی از راه دور می تواند وقایع قدیمی را ببیند و نسخه درمانی نیز ارسال کند.

۳- گرفتن مشاوره از همکاران

بهترین پزشکان جهان نیز بسیار پیش آمده تا از همکاران خود در مورد بیماری مشاوره بگیرند. خیلی از بیماری ها نیازمند این است تا چند پزشک مجرب نظر خود را به اشتراک بگذارند تا درمان آن مشخص شود. بهترین وسیله ارتباطی در این مواقع ویدئوکنفرانس است. با استفاده از ویدئو کنفرانس به سادگی می توان بیماری را بررسی و نظر پزشکی ارائه کرد. امروزه در بیمارستان های مجهز سیستم های ویدئوکنفرانس برای برقراری ارتباط میان پزشکان مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

۴- جراحی از راه دور

شاید در نگاه اول کمی خطرناک به نظر می رسد، اما جالب است بدانید در بسیاری از جراحی های موفق در بیمارستان های بزرگ از ویدئوکنفرانس استفاده شده است. بارها پیش آمده که جراح خارج از بیمارستان و در شهر دیگری است و به حضور در همان لحظه نیاز است. در این زمان ویدئو کنفرانس به کمک می آید تا با استفاده از ابزار های ویژه بتواند با جراح ارتباط برقرار کرده تا جراحی را به کمک پزشکان انجام دهد.

۵- آموزش های پزشکی با ویدئوکنفرانس

با استفاده از ویدئوکنفرانس می توان برای بیماران متفاوتی از نقاط مختلف جهان در مورد سلامتی آن ها صحبت کرد و به آن ها نکات آموزشی ارائه داد. سمینار های مجازی با ویدئوکنفرانس بسیار ساده به نظر می رسند و بیمارستان ها می توانند با استفاده از این ابزار بدیع ارتباطات سمینار های سلامت برگذار کنند.

 

کاربرد ویژه ویدئو کنفرانس در مدیریت بحران

تصور بحران در یک سازمان، شرکت و یا کشور هم تصوری دردناک است. اما برای مقابله با بحران چه باید کرد؟ مدیریت بحران با ویدئو کنفرانس ساده تر خواهد بود. اما چرا نصب سیستم های ویدئوکنفرانس می تواند به ما در مدیریت بحران کمک کند؟

 

۱- سرعت برقراری ارتباط

در مواقع بحران، سرعت برقراری ارتباط مهم ترین اصل است. باید بتوان به تمام نقاط بحران زده دسترسی سریع پیدا کرد. با استفاده از سیستم ویدئوکنفرانس مناسب، می توان سرعت برقراری ارتباط را به حداکثر رساند.

۲- مشاهده تصویری وضعیت

در شرایط بحرانی دسترسی به مناطق بحران زده دشوار خواهد بود. از طرفی دریافت اطلاعات دقیق و شهودی اهمیت بسزایی در تصمیم گیری ها دارد. در این شرایط ویدئوکنفرانس می تواند نقش حیاتی در مواجهه با بحران ایفا کند.

۳- مرتب سازی برقراری ارتباط

با استفاده از سیستم ویدئوکنفرانس می توان به ارتباطات را اتاق به اتاق دسته بندی کرد، این عمل در سرعت برقراری تماس های آینده تاثیر بسزایی خواهد داشت.

کاربرد ویدئو کنفرانس در سیستم قضایی

ویدئوکنفرانس قابلیت های بسیاری دارد اما چرا سیستم قضایی باید از ویدئو کنفرانس استفاده کند؟ کاربرد ویدئوکنفرانس در سیستم قضایی چیست؟ برای ویدئو کنفرانس می توان ۴ کاربرد عمده در سیستم قضایی پیش بینی کرد.

کاربرد ویدئو کنفرانس در سیستم قضایی

 

۱- ارائه شهادت از هر مکان با ویدئوکنفرانس

با استفاده از سیستم ویدئوکنفرانس ارائه شهادت از مکان بر گذاری جلسه بی نیاز می شود. شاهدین می توانند در شعب دیگر قوه قضاییه شهادت ارائه کنند. این قابلیت شاید در مواردی قابل استفاده باشد که شاهدین در نقاط دیگری از کشور هستند و توانایی آمدن به جلسه را ندارند.

۲- قضاوت از هر مکان با ویدئوکنفرانس

در بسیاری موارد قضاوت نیازی به حضور فیزیکی قاضی شاید نباشد. در این موارد قاضی می تواند با استفاده از سیستم های ویدئوکنفرانس از شعب دیگر نیز در جلسه دادگاه شرکت کند، شهادت ها و موضوعات مختلف را بشنود و حکم خود را به اعلام کند.

۳- ارتباط میان دادگاه ها با ویدئوکنفرانس

در مواردی که دادگاه های شعب مختلف می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، ویدئو کنفرانس بهترین گزینه است. با استفاده از ویدئوکنفرانس می توان چندین شعبه را به سادگی با یکدیگر در یک جلسه کاری قرار داد.

۴- ارتباط با متهمین بدون نیاز به جا به جایی آن ها

جابجایی متهمین دردسرهای بسیار زیادی را برای مراکز قضایی به همراه دارد. مخصوصا برای مجرمین خطرناک این کار فوق العاده حساس و خطرناک است. ویدئوکنفرانس این امکان را فراهم میکند که قضات و متهمین بدون نیاز به انتقال امور قضایی را پیگیری کنند.

کاربرد ویدئوکنفرانس در مراکز نظامی

مراکز نظامی مهم ترین ارکان دفاعی کشور ما، ایران هستند. پیشرفت های نظامی کشور، زیر نظر نهاد های نظامی و فرماندهان بزرگ نظامی ما، موضوعی غیر قابل رد است. پیشرفت نظامی کشور ما در راستای برقراری ارتباط بین نیرو های نظامی نیز دستخوش بسیاری تغییرات شده است.

در طول تاریخ نیرو های نظامی برای برقراری ارتباط از روش های مختلفی استفاده می کردند. در ابتدا نامه نگاری رایج بود که توسط پیام رسان ها با استفاده از اسب انجام می شد. بعد ها از کبوتر های نامه بر استفاده شد. اما این روش ها ضعف های بسیار داشت، حتی وقتی پیام ها را با روش ابتدایی رمز نگاری می کردند باز هم خطر از دست رفتن اطلاعات وجود داشت. بعدا با استفاده از سیگنال های ساده توانستند با استفاده از سیم هایی برقرار بین دو مرکز ارتباطی ساده برقرار کنند و پیام ها را با حرکت سیم انتقال دهند. با اختراع تلفن و رونق صنعت مخابرات، ارتش ها از این روش برای بر قراری ارتباط استفاده کردند. امروزه برای ارتباط میان مراکز نظامی از ویدئوکنفرانس استفاده می شود. اما تکنولوژی ویدئو کنفرانس چه کمکی به مراکز نظامی می کند؟

کاربرد ویدئو کنفرانس در مراکز نظامی

۱- ارتباط تصویری امن با ویدئوکنفرانس

امنیت در ارتباطات نظامی مهم ترین اصل است. با سیستم ویدئوکنفرانس مناسب امنیت ارتباطات تضمین شده است. ارتباطات تصویری از هر نظر برتر از هر گونه ارتباط دیگری است. اگر امنیت در سیستم ویدئوکنفرانس رعایت شده باشد، هیچ شیوه ارتباطی در مقایسه با ویدئوکنفرانس مناسب به نظر نمی رسد.

۲- آموزش های نظامی با استفاده از ویدئوکنفرانس

بسیاری از آموزش های نظامی با استفاده از ویدئوکنفرانس قابل انجام است. امروزه ارتش های پیشرفته برای تربیت نیرو های نظامی در دورترین کمپ های تمرینی از سیستم های ویدئوکنفرانس استفاده می کنند. ارائه جدید ترین دستور العمل ها به سربازان با ارائه تصاویر عملی در آموزش نیرو ها تاثیر بسزایی دارد.

۳- نظارت بر نیروها با ویدئوکنفرانس

مراکز نظامی باید در تعامل دایمی با سطوح بالاتر و پایین تر از خود باشند و گزارشاتی را دریافت و ارسال کنند. این موضوع وقتی بحرانی بوجود می آید باید با سرعت خیلی بالایی امکان پذیر باشد. هیچ رسانه ای سریعتر از ویدئوکنفرانس نمیتواند امکان برگزاری جلسات تصمیم گیری را فراهم کند.

۴- کاهش صدمات روحی ناشی از دوری از خانواده

زندگی نظامی ساده نیست، اما سخت ترین قسمت آن دوری از خانواده است. با استفاده از ویدئو کنفرانس و برقراری ارتباط تصویری می توان صدمات روحی ناشی از دوری از خانواده را در نیرو های نظامی کاهش داد. برگذاری جلسه های ملاقات مجازی در کمپ ها می تواند از نظر روحی سربازان را در وضعیت بهتری قرار دهد. ارتباط تلفنی و ارتباط نوشتاری با خانواده نمی تواند تا حد دیدن آن ها به صورت زنده راضی کننده باشد.

مقالات مرتبط

سبد خرید
There are no products in the cart!
ادامه خرید
0