7روز هفته و 24 ساعت روز یمتوانید سفارش خود را ثبت نمایید

ویپ سیسکو cisco چیست؟

ویپ سیسکو cisco چیست؟

مقدمه:

اگر قصد راه اندازی سیستم ویپ در سازمان خود را دارید و به دنبال صرفه جویی هزینه های آن می باشید، پیشنهاد ما به شما راه اندازی مرکز تماس سیسکو می باشد. برای نصب و راه اندازی ویپ سیسکوباید اول سخت افزار مورد نیاز آن را تهیه نمایید که این کار هزینه بالایی را به شما تحمیل می کند. این در حالی است که با استفاده از ویپ Cisco دیگر نیازی به خرید سخت افزار نخواهید داشت. در واقع این سیستم تنها به لایسنس ویژه سیسکو نیاز دارد که به راحتی قابل دسترس می باشد.

بسیاری از روترهای سیسکو قابلیت ویپ را دارند و می توان از آنها به عنوان مرکز تلفن در سازمان استفاده کرد. به این ترتیب، می توانید با تلفن های سانترال قدیمی خود خداحافظی نمایید. در ادامه مطلب، شما همراهان گرامی را با توجه به نکاتی در خصوص راه اندازی ویپ سیسکو و روش های آن آشنا خواهیم کرد. این نکات به شما کمک می کنند که سیستم ویپ را به درستی راه اندازی نموده و شاهد صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های سازمانی خود باشید.

 

ویپ سیسکو چیست؟

پیش از پرداختن به نکات مربوط به نصب و راه اندازی ویپ سیسکو، بد نیست مقداری با مشخصات این سیستم آشنا شوید. Cisco unified communication، به مجموع نرم افزارهای ارتباطی و سخت افزار های سیسکو گفته می شود که امکان برقراری انواع ارتباطات Voice – Video – Data را بر روی بستر شبکه های مبتنی بر سیسکو فراهم می نمایند.

سیسکو دارای دو مرکز تماس یا Call Manager است که تحت عناوین CME و CUCM شناخته می شوند.

Cisco Call Manager: شرکت سیسکو از پیشگامان ارایه سیستم های VoIP و Video Conference در دنیا می باشد.کیفیت برتر اولین مشخصه بارز محصولات سیسکو می باشد و آن را به انتخاب اول ارگان ها بزرگ دنیا تبدیل نموده است.

Cisco CME: این سیستم راه کار سخت افزاری مرکز تلفن تحت شبکه شرکت معظم سیسکو است. در این سیستم روتر مناسب را تعداد داخلی و خطوط PSTN انتخاب می شود. سپس با انجام تنظیمات مربوطه IP-PBX در اختیار کاربر قرار می گیرد.

Cisco CUCM: این سیستم مدل Enterprise و نرم افزاری مراکز تلفن سیسکو می باشد که نیاز به نصب بر روی سرور های مورد تایید سیسکو دارد. این مرکزها برای ارایه سرویس ها و اتصال داخلی ها به لایسنس نیاز دارد و برای هر نوع سرویس یا گوشی تعدادی لایسنس استفاده می کند.

 

تجهیزات نصب و راه اندازی ویپ سیسکو

نصب و راه اندازی ویپ سیسکو نیازمنداستفاده از تجهیزات ویژه ای است که شامل برخی سخت افزارها و برنامه های نرم افزاری می گردند. اولین ابزار لازم برای این منظور، دستگاه تلفن است. انواع مختلفی گوشی تلفن تحت شبکه وجود دارد که در راه اندازی VoIP مورد استفاده قرار می گیرد. IP Phone، تلفن های آنالوگ، تلفن رومیزی، تلفن USB و تلفن مجازی یا اینترنتی، انواع تلفن های ویپ می باشند که بر اساس نوع و میزان کاربری انتخاب می شوند.

Gateway از دیگر تجهیزات راه اندازی VoIP سیسکو می باشد که به منظور برقراری ارتباط بین شبکه VoIP سیسکو و شبکه تلفنی آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی به کنفرانس تلفنی نیاز داشته باشید، باید از ابزاری تحت عنوان MCU استفاده نمایید. این ابزار، برقراری ارتباطات چند طرفه را برای کاربران فراهم می نماید. Application Server، Gatekeeper و Call Agent، از دیگر تجهیزات راه اندازی ویپ Cisco به شمار می روند.

 

آموزش راه اندازی ویپ سیسکو

اگر  امکان استفاده از روتر واقعی برای شما ممکن نیست، می توانید برای نصب راه اندازی ویپ سیسکو از شبیه ساز GNS3 و یا حتی Packet Tracer استفاده نمایید.  مراحل کار با این شبیه ساز عبارتند از:

 1. پس از ورود به GNS3 و اضافه کردن یک روتر، نیاز به یک ابر (Cloud) جهت متصل شدن GNS3 به PC خود را دارید.
 2. پس از اضافه کردن فضای ابری و راست کلیک کردن روی آن، گزینه Configure را انتخاب کنید.
 3. حالا ضمن کلیک کردن روی Cloud1، کارت شبکه را انتخاب کنید و Add نمایید.
 4. پس از فشردن کلید OK، نوبت به تنظیمات روتر می رسد.
 5. . برای تنظیمات روتر در ادامه مراحل راه اندازی ویپ سیسکو ، می توانید به دو روش Command Line و را گرافیکی اقدام نمایید. هم به صورت گرافیکی انجام داد.
 6. وارد کنسول CLI روتر شده و CME را به صورت Manual تنظیم کنید.
 7. سپس وارد Global mode شوید و تنظیمات اولیه مثل: تنظیم IP Address را انجام دهید.
 8. حالا دستور telephony-service setup را اجرا نمایید.
 9. اگر تمایل دارید که سرویس DHCP Server روی روتر فعال شود، کلید Y را انتخاب کنید.
 10. در تکمیل فرایند نصب و راه اندازی ویپ سیسکو ، IP Address که به عنوان  Source، روتر سیسکو برای پاسخ به تلفن های IP استفاده میکند را تعیین نمایید.
 11. سیگنالینگ IP Phone های سیسکو به روش پیش فرض، پیش فرض پروتکل SCCP است، آن را تغییر ندهیدو کلید ENTER را بزنید.
 12. حالا باید تعداد IP Phone هایی که میخواهید به این روتر متصل شده است و در آن رجیستر شوند را مشخص نمایید.
 13. اگر در این مرحله راه اندازی VoIP Cisco کلید y را بزنید، قابلیت پشت خطی برای تلفن های شما فعال میشود.
 14. زبان مورد نظر برای تلفن های IP را انتخاب نمایید و کلید Enter را بزنید.
 15. در این مرحله، باید Call Progress Tone مورد نظرتان را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که شماره صفر که مربوط به آمریکا می باشد، بیشترین سازگاری را با سیستم تلفنی کشور ایران دارد.
 16. تعیین نمایید که شماره های داخلی که می خواهید به تلفن ها اختصاص داده شود، از چه شماره ای شروع شود.
 17. بقیه آیتم ها را با No پاسخ دهید تا Wizard به پایان برسد.
 18. پس از اتمام تنظیمات CME، می توانید IP Phone سیسکو را پس از اتصال به شبکه، در روتر رجیستر نمایید.

]

مقالات مرتبط

سبد خرید
There are no products in the cart!
ادامه خرید
0