7روز هفته و 24 ساعت روز یمتوانید سفارش خود را ثبت نمایید

ویدئو کنفرانس چیست

ویدئو کنفرانس چیست

سيستم هاي ارتباطي صوتي و تصويري  ویدئو کنفرانس

با توجه به گستردگي اطلاعات موجود در خصوص سيستم هاي ارتباطي چند رسانه اي، و جهت سهولت انتقال اين دانش فني سعي شده خصوصيات و امکانات در قالب يک مثال از پروژه واقعي ارائه شود و تا حد امکان مطالب بصورت ساده توضيح داده شود.
در اين مجموعه يک پروژه 150 نقطه اي به شرح ذيل در نظر گرفته شده است.
 • برقراري سيستم ويدئو کنفرانس بين 150 نقطه راه دور و 10نقطه در مرکز مي باشد.
 • طراحي سيستم پيشنهادي به نحوي است که اين ترکيب بسهولت قابل تغيير باشد.
 • براي مثال ارتقاء سيستم به نقاط بیشتر نيز به سهولت قابل اجرا مي باشد.
ايجاد سهولت در امورارتباطات بين نقاط مربوطه و ارائه خدمات ارتباطي برتر در آينده جهت کنفرانس ها همايش ها و برقراري امور آموزشي از راه دور بدون نياز به حضور فيزيکي و کاهش هزينه هاي مربوطه.
ايجاد امکان برقراري ارتباطات صوتي-تصويري- اطلاعاتي بين شعب راه دور، استان ها و توابع و يا در سطح کشور بدون نياز به سفر، ترک محل کار و ايجاد کاهش در هزينه ها ي سفر و ريسک خطرات ناشي از آن و افزايش بهروري و راندمان کاري و عملياتي.
امکان برقراري جلسات با همپايان کشور هاي ديگر و تبادل داشته های دانش هاي کسب شده و بهره گيري از اين فنون بدون نياز به حضور فيزيکي و اتلاف زمان سفر هاي طولاني از طريق شبکه هاي جهاني اينترنت.
در دنياي امروز ايجاد ارتباط صوتي- تصويري- اطلاعاتي چند نقطه اي بصورت چند جانبه و زنده  (Live & Interactive) ابعاد بسيار گسترده اي را بدست آورده  است. اين تکنولوژي از ديرباز نيز موجود بوده ولي بخاطر هزينه هاي بالاي تجهيزات و همچنين زير ساخت هاي رسانه اي عملا به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمي گرفته اند.
امروزه با توجه به رشد روزافزون شبکه هاي ارتباطي کامپيوتري در سراسر دنيا من جمله کشور عزيز مان و با توجه به استفاده از تکنولوژي هاي برتر که کاهش هزينه هاي تجهيزات را به دنبال داشته است ، سيستم هاي ویدئو کنفرانس با کيفيتي بالاتر در دسترس عموم قرار گرفته است.
شرکت Kedacom و Sony و Cisco در زمينه هاي ویدئو کنفرانس و IP Camera فعاليت داشته و توانائی انجام سولوشن های مختلف بر اساس نوع بستر و نوع نیاز های کارفرما را دارد.

 

سيستم هاي گروهي/فردی

سيستم هاي ویدئو کنفرانس به دو دسته گروهي و فردي تقسيم مي شوند.
سيستم هاي گروهي در سالن هاي کوچک تا بزرگ مورد استفاده قرار مي گيرند
اين سيستم ها داراي يک دوربين گردان با قابليت زوم ، سيستم CODEC  که پردازنده اصلي بوده و ورودي ها و خروجي هاي متعددي براي اتصال به دستگاه هاي جانبي و حداقل يک ميکروفن براي ارسال صوت مي باشند.
در سيستم هاي گروهي تجهيزات جانبي ديگر مانند نمايشگر ها و بلندگوها بر اساس کاربري مورد نياز بکار گرفته مي شوند و بايد جداگانه تهيه شوند.
براي استفاده از سيستم هاي گروهي معمولا” از نمايشگر هاي بزرگ استفاده مي شود.
همچنين بر اساس اندازه سالن از سيستم هاي صوتي مناسب نيز بايد استفاده شود.
براي مثال براي سالن هايي که بيش از 8 نفر در آن شرکت داشته باشند، جهت جلوگيري از همهمه صوتي پيشنهاد مي شود حتما از سيستم هاي اديو کنفرانس استفاده شود تا در هر لحظه فقط صداي يک سخنگو ارسال شود.
همچنين در سالن هايي که تعداد شرکت کنندگان بيش از 8 نفر مي باشد، توصيه مي شود از دوربين هاي گردان خودکار که همگام با سيستم هاي ویدئو کنفرانس به کار گرفته مي شوند استفاده شود.

 

یک ویدئو کنفرانس نرم افزاری کلیه قابلیت های صوت و تصویر را در خود دارد که می توان از طریق بستر شبکه به همه ویدئو کنفرانس های سخت افزاری وصل شود.

 

کليه پروتوکل هاي صوتي وتصويري قابل اجرا توسط سيستم هاي ویدئو کنفرانس در کاتالوگ ارائه شده نمايش داده شده اند.
تصويري : ،MPEG-4 H261, H263, H263++ ,H.264
صوتي  :  G.711, G.722, G.722.1, G.723.1, G.728, G729
به اين ترتيب با استفاده از استانداردهاي ITU-T سيستم هاي ویدئو کنفرانس با تمامي سيستم هاي ویدئو کنفرانس در دنيا همخواني دارد.

 

در بسياري از سيستم هايي که تحت شبکه هاي رايانه ايي تبادل اطلاعات مي نمايند، امنيت اطلاعات تبادل شده حائز اهميت بسياري است.
سيستم هاي ویدئو کنفرانس نيز از اين قاعده مستثنا نمي باشند..
– استفاده از رمزگذاري استاندارد AES
همچنين در صورت استفاده از MCU سخت افزاري مي توان رمزگذاري AES را فعال کرد.
شايان ذکر است که اين رمزگذاري حجم اطلاعات را افزايش داده و در نتيجه هم پردازش داده ها را کندتر مي کند و هم به پهناي باند بيشتري مورد نياز خواهد بود.

 

تجهيزات پيشنهادي به سه بخش تقسيم شده اند. شایان ذکر است که در LOM ارائه شده تحهیزات جانبی آموزشی ارائه نشده است ولی جهت اطلاع در این قسمت به آنها اشاره شده است.
سيستم هاي ویدئو کنفرانس
MCU هاي مرکزي و داخلي
تجهيزات جانبي / آموزشي
در ارائه اين پيشنهاد تلاش شده است که تا حد امکان از تجهيزات برتر دنيا  استفاده گردد.
موجود بودن تجهيزات در بازار ايران ، پشتيباني و گارانتي محصولات در انتخاب محصولات پيشنهادي  نيز لحاظ گرديده شده است.
 شرح هر يک از بخش هاي فوق در ذيل ارائه مي گردد.

 

با توجه به اين مطلب که سيستم هاي مورد نياز جهت برگزاري جلسه هاي روزانه و بصورت مکرر و مستمر و لحظه اي مورد استفاده قرار مي گيرند، در اين پيشنهاد از سيستم هاي  مختلف بر اساس شرایط مختلف می توان استفاده کرد.
با استفاده از اين سيستم حتي جلساتي که در هر نقطه بين 2 تا 4 نفر هم دور ميز باشند را مي توان به راحتي اجرا کرد.
اين تجهيزات شامل دوربين، CODEC، ميکروفن ، کنترل از راه دور و درگاه هاي ورودي و خروجي مي باشند.

 

جهت برقراري ارتباط بين  دو نقطه نيازي به سيستم هاي MCU نيست ولي براي برقراري ارتباط با بيش از 2 نقطه به يک سيستم MCU  نياز مي باشد.
MCU مخفف Multipoint Control Unit مي باشد که به معناي دستگاه برقراري ارتباط چند جانبه مي باشد.
سيستم هاي MCU به 2 طريق ارائه مي گردند، سيستم هاي داخلي يا نرم افزاري و سيستم هاي خارجي يا سخت افزاري.
بطور کل سيستم هاي داخلي يا نرم افزاري داراي قابليت هاي کمتري در مقايسه با سيستم هاي سخت افزاري هستند. از طرف ديگر سيستم هاي نرم افزاري هزينه هاي بسيار پايين تري نسبت به سيستم هاي سخت افزاري را دارند.
در سيستم هاي MCU قدرت پردازش با تعداد شرکت کنندگان نسبت مستقيم داشته و هر قدر تعداد شرکت کنندگان بيشتر باشد توانايي پردازشي MCU نيز بايد افزايش يابد.
همچنين تعداد شرکت کنندگان نيز با هزينه MCU نسبت مستقيم داشته و هر مقدار تعداد شرکت کنندگان بيشتر باشد هزينه MCU نيز افزايش خواهد يافت.
امکان اتصال 2 و يا چند MCU را به يکديگر Cascading مي نامند. معمولا در هر Cascading  تعداد 2 پورت (يک پورت از هر MCU) از تعداد پورت هاي موجود براي Cascading هزينه مي شود.

 

سيستم هاي MCU  نرم افزاري قابليت برقراري يک کنفرانس 6 نقطه ايي را دارند. اين نرم افزار  بر روي يک سيستم ویدئو کنفرانس نصب مي شود و آنرا به يک MCU بعلاوه ویدئو کنفرانس تبديل مي کند.

 

با استفاده از يک MCU  سخت افزاري، بر اساس نوع انتخابي،  مي توان تا 64 نقطه را در يک کنفرانس شرکت داد. با توجه به تعداد نقاط مورد نياز در اين پروژه مدل انتخابي مي باشد.
اين MCU قابليت اجراي يک کنفرانس 64جانبه يا 64 نقطه ايي را دارد.
تعداد کنفرانس هاي همزمان نيز براساس نوع کنفرانس تا 64  عددمی باشد. مشخصات فني اين سيستم در قسمت کاتالوگ ها ارائه شده است.
مرکزي که در آن MCU  قرار مي گيرد در صورتی که بخواهیم کلیه تصاویر را همزمان ببینیم بايد توانايي ارائه مجموع پهناي باندهاي تمامي نقاط تماس را داشته باشد.
با توجه به نياز ارسال تصاوير رايانه اي و سخنگو بصورت همزمان، براي برقراري يک ار تباط بسيار خوب بين 64 نقطه به32 مگابيت در ثانيه در مرکز و 512 کيلوبيت در ثانيه در استانها بصورت متقارن رفت و برگشت نياز است.
مقدار 512 کيلوبيت در ثانيه ايي که براي هر استان در نظر گرفته شده است ، 254 کيلوبيت در ثانيه آن، جهت صوت و تصوير شرکت کننده و  128 کيلوبيت در ثانيه آن، جهت ارسال تصاوير رايانه، مورد استفاده قرار مي گيرد.
سيستم MCU از تمامي پروتکل هاي صوتي و تصويري ITUT بطور کامل پشتيباني مي نمايد.

 

با سيستم MCU تمامي نقاط راه دور را مي توان معرفي کرد و يک ليست کامل از تمامي نقاط را نگهداري کرد. با داشتن اين ليست مي توان کنفرانس ها را به سهولت و بصورت Drag-and-Drop تعريف کرد.
با درج اين اطلاعات براي هر نقطه، ديگر نيازي به انجام تنظيمات مجدد براي هر بار تماس نيست.

 

با استفاده از سيستم  MCU تمامي کنفرانس هاي دوره اي را مي توان از قبل تعريف کرد و آنها را هم بصورت دلخواه و هم در زمان معين به اجرا درآورد.
کنفرانس ها با درج اطلاعات شرکت کنندگان در آن بسهولت تعريف مي شوند.
همچنين کنفرانس هاي لحظه ايي را بسهولت فقط با تماس با اين سيستم و از طريق سيستم هاي کنفرانس راه دور مي توان انجام داد.
به هر کنفرانس در صورت نياز مي توان يک رمز عبور اختصاص داد و يا پيوستن ساير شرکت کنندگان تعريف نشده در آن کنفرانس را ممنوع کرد.

 

با استفاده از سيستم Scheduling  مي توان با  درج تاريخ و زمان شروع کنفرانس و تناوب دوره اي آن، کنفرانس هاي تعريف شده را با زمانبندي قبلي اجرا کرد.

 

با استفاده از Gatekeeper داخل اين سيستم مي توان هم از نام هاي معني دار براي هر سايت استفاده کرد و هم مي توان از  اتصال سيستم هاي متفرقه که در اين gatekeeper  نام آنها ثبت نشده است جلوگيري کرد.
همچنين نام هاي داده شده را مي توان در زير تصوير هر شرکت کننده بصورت خودکار نمايش داد.

 

 سيستم MCU قابليت بيش از 13 چيدمان مختلف را دارد. اين چيدمان ها شامل کليه چيدمان هاي سيستم ویدئو کنفرانس MCU و اضافه بر آن است که برخي از آنها بصورت شماتيک در ذيل نمايش داده شده است.
شايان ذکر است که هر يک از نقاط شرکت کننده مي توانند بر حسب نياز چيدمان اختصاصي خود را استفاده کنند و اين يکي از قابليت هاي به نام اين MCU است.
علاوه بر اين قابليت نامگذاري هر يک از شرکت کنندگان نيز موجود است.
لازم به ذکر است که چيدمان هاي تصويري در زمان اجراي کنفرانس و بصورت زنده قابل تغيير مي باشند.

 

ارسال داده ها همزمان با تصاوير کنفرانس – Dual Stream Support

يکي از ارکان اصلي سيستم هاي ويدئو کنفرانس قابليت تبادل اطلاعات در زمان کنفرانس است. به عنوان مثال سخنگو بايد بتواند تصاوير Power Point ، يک مستند PDF ، Word ، Excel  و يا هر تصويري در رايانه خودرا در هنگام برقراري جلسه  به تمامي نقاط ديگر بصورت همزمان ارسال کند و يا سندي را در معرض نمايش براي ديگران قرار دهد و يا محتوي تخته سفيد را به صورت ديجيتال به نقاط ديگر ارسال کند. سيستم هاي ویدئو کنفرانس با تابعيت از پرتوکلH.239  بطور کامل داراي اين قابليت مي باشند.
تمامي تجهيزات قابليت ارسال داده ها بصورت Dual Stream را پشتيباني مي کنند. به اين ترتيب در نقاطي که از سيستم هاي استفاده شود، مي توان با استفاده از
با ستفاده از يک وايت برد الکترونيکي مانند  Mimio Xi   و يا U-Pointer  مي توان تصاوير يک تخته سفيد معمولي را بصورت ديجيتالي به مخاطبين ارسال کرد.

 

نمايشگر ها بايد مطابق با سالن کنفرانس و بر اساس کاربردسيستم  هاي ويدئو کنفرانس انتخاب شوند.
در سالن هاي کوچک که طول آنها بيش از 6 متر نباشد مي توان از نمايشگر هاي 40 اينچ تخت استفاده کرد. در سالن هايي که طول آنها بيش از 6 متر باشند توصيه مي شود که از سيستم هاي ويدئو پروژکتور استفاده شود.
در صورتيکه از دو عدد نمايشگر در سالن هاي راه دور  استفاده شود تصوير کنفرانس و داده هاي کامپيوتري و يا تخته سفيد در اين دو نمايشگر به تفکيک به نمايش در خواهند آمد.
نماي  شماتيک 3 اين نوع ارتباط را نمايش مي دهد.
در سيستم هایی که با پايه روميزي ارائه می شوند شامل نمايشگر 22 اينچ LG مي باشد، قابليت نمايش تصاوير شرکت کنندگان و اطلاعات رايانه اي را بصورت همزمان دارا مي باشد.

 

سيستم هاي گروهي براي پخش صوت نياز به يک سيستم صوت دارند. براي اين منظور مي توان هم از بلند گوي نمايشگرها  استفاده کرد و هم در سالن هاي بزرگتر از بلندگوهاي اکتيو استفاده نمود.

 

فناوري هاي جديد بر اساس نيازهاي صنايع و ارگان هاي خصوصي و دولتي شكل مي گيرند.
پیشرفت هايي که در علوم فن آوري اطلاعات در دهه اخير رخ داده، بدون شک عصر 2000 را به فن آوري اختصاص داده چنانکه امروزه در کشور هاي پيشرفته کاربري اين فن آوري از همان دوران دبستان به دانش آموزان آموزش داده مي شود.
گسترش چشمگير ارتباطات برروي کره زمين از طريق فيبرهاي نوري و ماهواره ها ديگر مرزي براي انتقال اطلاعات باقي نگذاشته همانطور که امروزه اينترنت گواه بارزي است از اين پديده.
همراه با ايجاد بستر هاي ارتباطي تحول در ماهيت و روش هاي نوين ارتباطي امري طبيعي به نظر مي رسد.
تبادل مکالمات صوتي از ديرباز از طريق تلفن ها وجود داشته ولي امروز اين ارتباط بصورت چند رسانه اي موجود مي باشد چنانکه نه تنها صوت بلکه همراه با آن تصوير و اطلاعات نيز قابل ارسال و دريافت است.
 از جمله تجهيزاتي که اين امر را بصورت حرفه اي و با کيفيت مناسب در دسترس متقاضيان قرار مي دهد سيستم هاي ویدئو کنفرانس مي باشند که در اينجا به برخي از مزاياي اين سيستم ها به شرح ذيل اشاره شده است.

 

 • کاهش هزينه ها سفر، هتل، خوراک، اجاره سالن ها و ….
 • کاهش در زمان هاي تلف شده
 • کاهش خطرات ناشي از سفر و مسائل بهداشتي
 • حضور در مکان کاري و دسترسي به کليه منابع
 • افزايش راندمان کاري
 • امكان برگزاري جلسات لحظه اي وسريع که بدون وجود اين سيستم امکان پذير نمي باشد.
 • تاثير گذاري ملاقات رو در رو

 

برخي از کاربري هاي عمده سيستم هاي ویدئو کنفرانس که بيشترين توجيح اقتصادي را براي انتخاب اين سيستم ها بين کاربران آن در دنيا داشته به شرح ذيل ارائه مي گردد.
 • امکان برقراري ارتباطات لحظه اي، دوره اي بين مديران/معاونين/کارشناسان  مستقر در نقاط فيزيکي مختلف.
 • امکان تشكيل كلا سهاي آموزشي/فني/پزشکي از راه دور.
 • امکان برقراري مصاحبات استخدامي/نمايندگي/ غيره …

 

کليه تجهيزات داراي 24 ماه گارانتي و 24 ساعت جايگزيني در تهران و 48 ساعت در استان ها است.
کليه تجهيزات داراي 5 سال خدمات پشتيباني بوده و به روز درآوردن سيستم ها بصورت نرم افزاري رايگان انجام مي گيرد.

 

مقالات مرتبط

سبد خرید
There are no products in the cart!
ادامه خرید
0