7روز هفته و 24 ساعت روز یمتوانید سفارش خود را ثبت نمایید

سیستم تلفنی ویپ (VoIP) چیست ؟

سیستم تلفنی ویپ (VoIP) چیست ؟

 

سیستم تلفنی ویپ (VOIP)، سیستمی است که در آن صدا به جای انتقال روی خطوط سیمی و مسی به شکل سیگنال های آنالوگ، روی بستر شبکه و به شکل دیتا و داده دیجیتال انتقال داده میشود.عملکرد این سیستم شبیه سرویس ها و نرم افزار هایی است که سال ها است در حال استفاده از آنها هستیم، همانند ایمیل، پایگاه داده، پیام رسان ها و …

 

همان گونه که اطلاع دارید سیستم ویپ را میتوانیم روی یک سرور که یکی از نرم افزار های ویپ، مثل ایزابل، FreePBX، الستیکس روی آن نصب می باشد، راه اندازی کرد. در این حالت برای اتصال خطوط شهری به سیستم شما میتوانید از گیت وی های ویپ برای تبدیل سیگنال آنالوگ خط مخابرات به دیتای دیجیتال با پروتکل قابل فدرک و استاندارد این نرم افزارها استفاده کنید.

 

راه حل دیگری هم برای راه اندازی سیستم ویپ وجود دارد که معمولا دردسر کمتر و پایداری بیشتری دارد و آن استفاده از مرکز تلفن ها و سانترال های یکپارچه (Embeded) و تحت شبکه است. این مرکز تلفن های تحت شبکه توسط برندهای مطرح تولید تجهیزات ویپ تولید و کارایی آنها تضمین میگردد.سیسکو ، آوایا، گرند استریم، سنگوما، یستار و حتی پاناسونیک از جمله آنها می باشند.

بعضی از این  IP-PBX ها از نرم افزار های رایگان و متن باز ایزابل، FreePBX یا الستیکس استفاده میکنند و بعضی از برند ها هم مثل سیسکو، پاناسونیک و آوایا از قبل از سیستم های نرم افزار اختصاصی به عنوان هسته پردازشی سیستم های سانترال ویپ استفاده میکنند که معمولا امکانات خود را به صورت لایسنسی و با صرف هزینه در اختیار کاربر قرار میدهند.

معمولا مرکز تلفن های یکپارچه از یک ظرفیت اولیه برای خطوط شهری و داخلی های آنالوگ برخوردار هستند و به صورت ماژولار طراحی شده اند تا در صورت نیاز بیشتر، با تهیه ماژول این ظرفیت ارتقا پیدا کند و به دلیل اینکه این ماژول ها توسط خود شرکت تولید کننده مرکز تلفن یا IP-PBX ارائه میشوند، بیشترین کارایی و سازگاری را خواهند داشت.

 

بعد از آشنایی اولیه با سانترال ها و مرکز تلفن های تحت شبکه، بیایید تا با نقاط ضعف و قدرت هر یک بیشتر آشنا شویم و ببینیم کدام برای شرایط شما بهتر است.

 

توصیه ما برای تهیه یک سرور و نصب و راه اندازی نرم افزار ویپ روی آن برای شرکت هایی است که اولا یک عملکرد بسیار پیچیده از مرکز تلفن و مرکز تماس خود انتظار دارند، مثل سیستم تلفن بانک که نیاز به تعامل با یک دیتا سنتر میباشد، دوما یک متخصص و IT MAN خبره در حوضه ویپ در شرکت حضور دائمی داشته باشد. ثالثا باید در انتخاب سرور و سخت افزار های مورد نیاز بسیار وسواس به خرج داد تا بعد از راه اندازی دچار مشکل نشوید. مثلا با تبدیل یک کامپیوتر ساده به سرور ویپ انتظار عملکرد خوب را نداشته باشند.

این راه حل برای شرکت های بسیار بزرگ که نفر فنی خبره و حرفه ای به شکل دائم در اختیار دارند و با هزینه های نگه داری این سیستم ها مشکلی ندارد و همچنین از مرکز تلفن تحت شبکه خود کارایی را انتظار دارند که فقط در نرم افزار متن باز (الستیکس، ایزابل، FreePBX) میشود آن را پیاده سازی کرد ، توصیه میشود.

معمولا در این پروژه ها توصیه میشود از یک سرور قدرتمند و تخصصی استفاده شود و همچنین کیفیت گیت ها تاثیر مستقیم روی کیفیت ارتباط خواهد داشت.

 

عملکرد بیشتر مرکز تلفن های تحت شبکه و مجتمع (IP-PBX) موجود در بازار، در واقع یک سرور با نرم افزار، الستیکس، ایزابل و یا Free-PBX است که برای عملکرد ویپ کاملا از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بهینه شده است.

ولی برندهایی هستند که از قبل سیستم، نرم افزار و پروتکل های خاص خود را داشته اند و عمدتا برای دادن امکانات های مختلف، کاربر را اجبار به تهیه لایسنس و پرداخت هزینه میکنند. این برندها عمدتا به پایداری بالا و امنیت سانترال های تحت شبکه خود تاکید دارند و بعضا از نظر هزینه در پروژه هایی که ترکیب ویپ و آنالوگ میباشد، عملکرد بهتری دارند. برند هایی مثل سیسکو، آوایا، پاناسونیک، NEC و …

همان طور که گفتیم بیشتر شرکت های تولید کننده سانترال های تحت شبکه نو ظهور، سیستم های خود را با یکی از نرم افزار های ویپ رایگان و متن باز، قدرت میدهند. از جمله این برندهای شناخته شده میتوان به SANGOMA , YEASTARE , GRANDSTREAM و … اشاره کرد.

این امر باعث به وجود آمدن یک فضای رقابتی و نهایتا بهره برداری از امکانات بهتر و بیشتر برای کاربر با هزینه کمتر شده است.

همان طور که اشاره کردیم، مرکز تلفن های تحت شبکه مجتمع (Embeded) معمولا دارای یک ظرفیت ابتدایی برای خطوط شهری و آنالوگ داخلی میباشد و در نتیجه شما نیاز به تهیه گیت وی FXO و FXS نخواهید داشت، و در صورت نیاز برای بالا بردن ظرفیت خط شهری و یا داخلی آنالوگ میتوانید ماژول مربوط به این مرکز تماس را تهیه کنید و یا از گیت وی استفاده کنید.

 

مزیت متفاوتی که IP-PBX ها نسبت به سرور های ویپ دارند اینست که شما را درگیر نصب و راه اندازی نرم افزار نمیکند، ابزار های امنیتی مناسبی به شکل پیش نصب روی آن وجود دارد، از هزینه های نصب و نگهداری به مراتب پایین تری برخوردار است، معمولا برای ظرفیت تعیین شده از پایداری و سازگاری ببیشتری برخوردار است.

مثلا از یک IP-PBX در کنار یک سانترال سنتی پاناسونیک برای انجام پروژه استفاده شود، به هر حال نسبت به شرایط پروژه باید از یکی از راه ها و یا ترکیبی از آنها استفاده کرد.

 

مقالات مرتبط

سبد خرید
There are no products in the cart!
ادامه خرید
0