7روز هفته و 24 ساعت روز یمتوانید سفارش خود را ثبت نمایید

انواع مختلف سیستم ویدئو کنفرانس

انواع مختلف سیستم ویدئو کنفرانس

سیستم های ویدئو کنفرانس در بازار از سیستمهای استفاده شخصی گرفته تا استفاده چندنفره، دارای انواع مختلفی است. از بین محصولات متنوع موجود، توضیحات کوتاهی در مورد معمولترین و پرکاربردترین آنها در ادامه مطرح شده تا بتوانید بهترین ویدئو کنفرانس را مطابق با کاربرد خود انتخاب کنید.

۱- سیستم ویدئو کنفرانس تله پرزنس

تله پرزنس به گونه ای طراحی شده که حتی برای افرادی که از لحاظ فیزیکی در مکانهای مختلفی قرار گرفته اند؛ نزدیکترین حالت جلسه را برگزار نماید. ست آپ این سیستم به روش بسیار راحت و ساده ای با نصب صفحه نمایش های بزرگ و دوربین هایی که در خط دید نصب شده اند؛ انجام می گیرد و نتیجه این ست آپ، دستگاه ویدئوکنفرانس و برگزاری جلسه ای است که انگار تمام حاضران در جلسه در یک اتاق و دور یک میز نشسته اند.

۲- سیستم ویدیو کنفرانس اتاق جلسات

این سیستم ها که جزو پرفروش ترین سیستم های کنفرانس هستند؛ ساختارهای متفاوتی  با قیمت های متنوع دارند تا بتوانند در تمامی اتاق جلسات با اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ نصب شوند. مشخصات گوناگونی از جمله چندین نوع نمایشگر، توانایی نمایش محتویات از لپ تاپ یا موبایل و دوربین هایی که می تواند روی اسپیکرهای فعال، زوم کند؛ در آنها ایجاد شده تا بهترین کارایی را داشته باشد. مشخصات صوتی این سیستم ها نیز بسیار قابل قبول است و در بسیاری از سیستم ها از میکروفون های مخصوص استفاده شده که می تواند پارازی های  پس زمینه را حذف کرده و کیفیت صدا را بهبود دهد.

۳- سیستم ویدئو کنفرانس یکپارچه (Integrated)

سیستم یکپارچه معمولا برای کنفرانس های ویدئویی گروهی که در آن چند مکان متمرکز متفاوت برای نصب تجهیزات وجود دارد طراحی شده است که شامل سخت افزار و کدک است. تمام دوربین های اصلی، نمایشگرها، تجهیزات جانبی دیگر در محل کنفرانس اصلی نصب می شوند. سیستم های یکپارچه، معمولا برای کنفرانس کلاس درس یا اتاق هیئت مدیره مناسب است.

۴- سیستم ویدئو کنفرانس رومیزی

سیستم رومیزی به عنوان یکی از مهمترین سیستم های ویدیوکنفرانس شناخته می شود که برای افراد پرمشغله یا کارمندان معمولی یک اداره مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم دو نوع انتخاب وجود دارد: کلاینت نرم افزار روی دسکتاپ یا کدک سخت افزاری که باعث می شود دو مانیتور برای کامپیوتر خود داشته باشید. با استفاده از این سیستم، ویدئوکنفرانس روی کامپیوتر شخصی شما نصب می شود و می توانید حتی در حال حرکت نیز در کنفرانس ویدئویی شرکت کنید.

۵- سیستم ویدیو کنفرانس مبتنی بر خدمات

برای سیستم مبتنی بر خدمات که معمولا یک حامل تلکام است؛ کنترل بسیار زیادی از طریق شبکه در دسترس شما خواهد بود. به این ترتیب مشغله نهایی شما خیلی کمتر خواهد شد. فقط باید برای ارائه خدمات و مدیریت امکانات فراهم شده ، هزینه ای پرداخت کنید و بدون اینکه پیچیدگی های فنی و تکنیکی شما را اذیت کند ؛ حس آسودگی بیشتری هنگام استفاده از کنفرانس ویدئویی داشته باشید.

اطلاعات جامع سیستم کنفرانس

شرح کلی سیستم کنفرانس:

Conference System Discussion

امـروزه سالن های کنفرانس از شکل قدیمی خارج شده و با استفاده از تکــنولوژی روز به سالن های چند منظـوره با سیستم های پیشرفـته سمعی بصری ارتقاء یافته اند.

با در نظر گرفتن فضا و دکوراسیون سالن های کنفرانس و تعداد افراد شرکت کننده در جلسات، این سالن ها جهت برگزاری یک جلسه مفید و سودمند نیازمند سیستم های سمعی ، بصری و قابل کنترل بوده که در ذیر به قسمت های مختلف سالن کنفرانس به طور خلاصه اشاره شده است.

میکروفن کنفرانس:

Microphone Conference

1- میکروفن کنفرانس ریاست جلسه:

تشکیل شده از یک میکروفن، بلند گو داخلی و کلیدی جهت قطع و وصل صدای میکروفن خود و بقیه شرکت کنندگان می باشد. در میکروفن کنفرانس های دیجیتال امکاناتی اعم از تنظیم صدا، رأی گیری، حضور و غیاب، ترجمه همزمان، صفحه نمایشگر دیجیتال وجود دارد که اختصاراً به توضیح هرکدام از آنها می پردازیم :

الف- تنظیم صدا: توسط آن می توان صدای خروجی بلندگوی هر شرکت کننده را تنظیم کرد.

ب- رأی گیری: این امکان توسط ریاسـت جلسه در اخـتیار شرکت کنندگان قرار داده به این صورت که رییس جلسه با فـشار دادن “کلید شروع” رأی گیری را فعال کرده و انتخاب 3 گزینه (موافق، ممتنع، مخالف) را در اختیارخود و بقیه شرکت کنندگان قرار می دهند و در انتها نتیجه آراء بر روی میکروفن ریاست و یا نرم افزار متصل به سیستم قابل رویت است.

ج- سـیستم حضور و غیاب: این سیستم در سالن کنفرانس های بزرگ برای شمردن تعداد حاضـرین در جـلسه استفاده می شود که با فشردن کلید مخـصوص توسط رییس جلـسه شروع و با زدن کلید ثبت نام توسط شرکت کنندگان به پایان می رسد در نتیجه تعداد افراد شرکت کننده در جلسه روی صفحه نمایش رییس جلسه و یا نرم افزار متصل به سیستم مشاهده می شود .

د- ترجمه همزمان: قابلیت ترجمه همزمان (تا حداکثر 12 زبان) بر روی سیستم کنفرانس برای تمامی حاضرین با کیفیت و استانداردهای بین المللی و بدون محدودیت تعداد مستمعین، می باشد.

2- میکروفن کنفرانس شرکت کننده:

تمامی شرکت کنندگان نیز مانند ریاست جلسه می توانند از این میکروفن کنفرانس برای صحبت کردن و شنیدن صحبتهای سخنران و شرکت در رأی گیری از آن استفاده کنند و تفاوت آنچنانی در ظاهر و کارایی با میکروفن ریاست ندارد.

3- پردازنده مرکزی:

توسط این دستگاه می توان حجم صدا، اکولایزر و ورودی ها و خروجی های سیستم صوتی سالن کنفرانس را مدیریت کرد.

سیستم صوت جانبی سالن کنفرانس:

Audio Accessories System

زمانیکه حجم صدای خروجی از بلندگوهای داخلی میکروفن کنفرانس برای تمام حاضرین کافی نباشد و یا نیاز به پخش صدای فیلم ، موسیقی، presentation و… در سالن وجود داشته باشد، استفاده از یک سیستم صوت جانبی متناسب با ابعاد سالن کنفرانس و حجم صدای مورد نیاز توصیه می گردد.

در ذیل به قسمتهای تشکیل دهنده آن اشاره می شود:

 • بلندگو (اسپیکر):

به گونه ای از دستگاه مبدل انرژی گفته می شود که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می کند. بلندگو، بخشی از هر سیستم صوتی است و اصولاً تفاوت کیفیت در سیستم های صوتی ناشی از این بخش است.

 • آمپلی فایر:

آمپلی فایر یا تقویت کننده الکترونیکی برای تقویت صدا استفاده می شود. آمپلی فایرها به طور عمده دارای دو مدار الکتریکی به نام دریافت سیگنال صدا (pre Amp) و تقویت کننده صدا (power Amp) می باشند.

 • میکسر:

دستگاهی الکترونیکی برای ترکیب ومنظم کردن سیگنال های صوتی است که با اضافه کردن برخی امکانات از قبیل پردازش سیگنال و تنظیم کننده های سطح (level adjustment) کامل می شود.تنظیم انواع افکت، حجم صدا و ورودیهای مختلف (میکروفن، DVD و…) توسط میکسر انجام می گیرد.

 • میکروفن (بی سیم/با سیم/یقه ای):

میکروفن دستگاه یا حسگری است که صدا را به جریان الکتریسیته تبدیل می کند. در سالن جلسات معمولاً افرادی که به میکروفن های کنفرانس دسترسی ندارند از میکروفن های بی سیم دستی، با سیم دستی یا میکروفن یقه ای استفاده می کنند.

سیستم تصویر برداری سالن کنفرانس:

Imaging System

این سیستم به دو روش اتوماتیک (Automatic) و دستی (manual) انجام میشود که در ذیل به شرح هرکدام مختصراً می پردازیم.

سیستم تصویربرداری دستی (manual) سالن کنفرانس:

در این سیستم دوربین های نصب شده در سالن کنفرانس توسط اپراتور بوسیله یک دستگاه کیبورد کنترل مدیریت می شود و اپراتور میتواند تصویر جلسه را به روشی که روند جلسه پیش می رود تصویربرداری کرده و یا طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده این کار را به آسانی  انجام دهد.

سیستم تصویربرداری اتوماتیک (Auto Tracking) سالن کنفرانس:

در این سیستم از دوربین های مخصوص استفاده می شود و نیاز به اپراتور ندارد. مراحل کار به این صورت است که پس از تنظیمات انجام شده با روشن شدن هر میکروفن کنفرانس، دوربین به صورت اتوماتیک بروی موقعیت حرکت کرده و تصویربرداری انجام می شود. در این حالت امکان ارسال تصاویر در بستر ویدئوکنفرانس و همچنین نمایش آن بروی انواع مانیتورها و نیز ذخیره آن در ضبط مهیا میگردد. در ضمن امکان نمایش تصاویر در انواع نمایشگرهای نصب شده، ممکن  می باشد.

سیستم مستند سازی سالن کنفرانس:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه جهت مستند سازی (ضبط) جلسات سالن های کنفرانس از دستگاه DVD Recorder استفاده می شود . این سیستم به ما امکان داشتن ثبت نگهداری از تمامی جلسات برگزار شده در کمترین حجم و فضای حافظه به صورت صوتی و تصویری را می دهد.

سیستم انتقال و نمایش تصاویر سالن کنفرانس:

Transmission&Displaying images System

1- سیستم انتقال تصاویرسالن کنفرانس:

امروزه در سالن کنفرانس های مدرن جهت انتقال تصاویر و ارائه اطلاعات بر روی انواع مانیتورها، حاضرین ملزم به قرار گرفتن در مکان خاصی نیستند، بلکه می توانند با استفاده از پنلهای رومیزی (VSP) که در مقابل آنها قرار می گیرد این عمل را به اسانی انجام دهند. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید باتوجه به اینکه این پنل ها دارای پورت های ورودی و خروجی متعددی هستند، می تواند از اجتماع کابل دستگاه های مختلف بر روی میز کنفرانس جلوگیری نماید و درصورت عدم نیاز توسط کاربر این پنل ها قابلیت بسته شدن در داخل میز را داشته و هیچ فضایی را بر روی میز کنفرانس اشغال نمی کنند.

2- سیستم نمایش تصاویر سالن کنفرانس :

انتخاب سیستم تصویری مناسب در سالن های کنفرانس اهمیت بسیاری دارد. باید توجه داشت ، نوع سیستم انتخاب شده متناسب با ابعاد و کاربری سالن کنفرانس باشد.

در سالن های کنفرانس مدرن از 3 روش زیر برای پخش تصاویر استفاده می شود:

الف ) استفاده از دیتاپروژکتور و مانیتور های بزرگ:

همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید می توان تصاویر ویدئوکنفرانس، اطلاعات کامپیوتر و جلسه (سخنرانان) را در مانیتورهای بزرگ و پرده نمایش به طور همزمان مشاهده کرد که این امر با توجه به نیاز، بین مانیتورها و پرده نمایش قابل تغییر است.

ب ) استفاده از مانیتورهای کوچک رومیزی:

در بعضی از سالن های کنفرانس که مشاهده تصویر کامپیوتر در اولویت قرار دارد از مانیتورهای کوچک که در مقابل یک یا دو شرکت کننده قرار می گیرد، استفاده می شود در این روش خواندن فونت های بسیار ریز هم برای شرکت کنندگان مقدور می باشد.

ج ) استفاده همزمان از دیتا پروژکتور و مانیتورهای بزرگ و کوچک:

جهت سهولت در مشاهده تصاویر مختلف از جمله تصاویر مستندات، کامپیوتر و ویدئو کنفرانس بر روی صفحه نمایش و مانیتورها و پرده نمایش از این روش استفاده می شود.

سیستم ویدئو کنفرانس:

Video conference system

امروزه تمایل بشر به برقراری ارتباط آنلاین با سایر افراد جامعه منجر به این شده است که تقاضا برای تجهیزات ارتباط ویدئویی روندی صعودی داشته باشد. در این میان بکارگیری امکانات و روش های جدید در جهت افزایش درآمد و بهینه سازی و مدیریت هزینه ها امری اجتناب ناپذیر است که تجهیزات و نرم افزارهای ویدئو کنفرانس نقش پررنگی را در خدمت رسانی به سازمان ها و ارگان ها برعهده دارند.
با توجه به هزینه های بالای نگهداری سخت افزاری ویدئو کنفرانس، استفاده از تجهیزات داخل سالن کنفرانس مانند: میکروفن کنفرانس با قابلیت AutoTrack، دوربین های مخصوص تصویربرداری سالن کنفرانس و …، همچنین نرم افزارهای (وب کنفرانس) راحت تر و مرقون به صرفه تر می باشد.

ویدئوکنفرانس فناوری است که بدون توجه به مکان فیزیکی افراد، سرویس برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری به صورت کاملاً امن، همانند جلسات حضوری را فراهم می نماید. در واقع ویدئوکنفرانس مجموعه ای از چندین فناوری ارتباطی است که شکاف بین ارتباطات تلفنی و جلسات حضوری را پوشش می دهد. ارائه سرویس های کاربردی (Application Oriented) ، امکان برقراری ارتباط زنده تصویری و صوتی با کیفیتFull HD از مشخصه های این سیستم می باشد، که سازگار با زیرساختهای موجود کشور ایران بوده. نسخه موبایل، ویندوز و اندروید “مبتنی بر کاربرد” ارائه میگردد و برای هر یک امکانات جداگانه ای متناسب با نیازهای آن در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال می توان به کاربردهای آموزش، پزشکی، تجارت، قضاوت، بحران و بانکداری از راه دور اشاره نمود. مهمترین مزیت این سیستم امکان بهره مندی از قابلیت های آن به صورت اجاره ای و با پرداخت مبلغی مقرون به صرفه می باشد. این سرویس مبتنی بر نرم افزار بوده و به راحتی قابل توسعه می باشد.

سیستم کنترل مرکزی:

The central control system

بدیهی است که با افزایش تجهیزات مورد نیاز یک سالن کنفرانس ، کنترل این تجهیزات در زمان لازم با کاربرد صحیح امری ضروری بوده و اپراتورها نمی توانند به موقع دستورات لازم را برای کنترل این تجهیزات به اجرا در آورند.
سیستم کنترل مرکزی با استفاده از یک کنترلر بی سیم قابل حمل، به صورت یک LED مجهز به صفحه نمایش لمسی این امر را به سهولت انجام می دهد به نحوی که ریاست جلسه نیز بدون حضور اپراتور قادر به کنترل تمامی تجهیزات می باشد . شکل زیر نمونه این سیستم را در یک سالن کنفرانس نمایش می دهد .

امکانات ذیل توسط این سیستم قابل اجرا می باشد:

 • کنترل کلیه تجهیزات سمعی بصری مانند ویدئو پروژکتور ، انواع مانیتورهای کوچک و بزرگ ، VHS، DVR ویدئوکنفرانس و …
 • خاموش و روشن کردن چراغ های سالن کنفرانس
 • تنظیم شدت چراغ های نور گرم
 • باز و بسته نمودن پرده نمایش
 • بسته و باز نمودن پرده های پنجره های سالن کنفرانس
 • کنترل Air Conditioner
 • گردش دوربین های سالن کنفرانس به محل مورد نظر

همچنین به خاطر توانایی Logic programming این سیستم می توان با فشار یک کلید چندین عملیات از پیش تعریف شده را همزمان انجام داد . به طور مثال می توان با برنامه ریزی مخصوص با فشردن یک کلید پروژکتور را روشن ، نور چراغها را تنظیم ، برخی از چراغها را خاموش ، پرده نمایش را بازکرده و پرده های برقی پنجره ها را بست . (تنظیمات بر اساس نیاز قابل تغییر می باشد).

مسیر های عبور کابل:

Cable pathways

مسیرهای عبور کابل مورد نیاز و برقراری اتصالات به 3 قسمت تقسیم می شوند :

 • مسیرهای سقفی که شامل کابل های مربوط به بلندگوها ، نمایشگرها و دوربین ها می باشند.
 • مسیرهای کفی که شامل عبور کابل های نهایی که از میز کنفرانس و یا سقف به اتاق فرمان و رک هدایت می گردد.
 • مسیرهای عبور کابل در داخل میز کنفرانس که شامل VSP (پنل های رومیزی)، میکروفن کنفرانس و مانیتورهای رومیزی می باشند.

این مسیرهای سقفی و کـفی باید قبل از عملیات دکوراتیو ایجاد شوند و میز کنفرانس نیز باید به گونه ای طراحی شده باشد که کابل های مورد نیاز را بتوان به راحتی عبور داد.

 

مقالات مرتبط

سبد خرید
There are no products in the cart!
ادامه خرید
0