7روز هفته و 24 ساعت روز یمتوانید سفارش خود را ثبت نمایید

انتقال خط تلفن توسط گیتوی FXs و FXo

انتقال خط تلفن توسط گیتوی FXs و FXo

در بسیاری از پروژه ها مخصوصا پروژه های خارج از شهر، نیاز داریم که یک یا چند خط تلفن را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهیم.

این خطوط میتواند خط ثابت شهری مخابرات باشد و یا خطوط داخلی آنالوگ، و معمولا هم امکان کابل کشی بین دو نقطه به دلیل افت کیفیت و ولتاژ خط تلفن هنگام طولانی شدن سیم مسی در فواصل طولانی، وجود ندارد یا توجیح اقتصادی ندارد، به این دلیل نیاز به یک سری تجهیزات برای انتقال این خطوط خواهیم داشت.

 

کاربرد اصلی گیتوی­ های ویپ تبدیل سیگنال های آنالوگ به اطلاعات دیجیتال و برعکس است. بدینگونه شما میتوانید به وسیله­ گیتوی های ویپ تماس­های آنالوگ خود را به صورت دیجیتال  و سپس بر بستر شبکه (آنتن وایرلس، شبکه کابلی، فیبر نوری، بستر MPLS و یا اینترانت و اینترنت…) بدون تغییر در پارامترها و بدون محدودیت در فاصله، خطوط تلفن شهری و یا داخلی آنالوگ خود را انتقال دهید و خطوط تلفن را به صورت نظیر به نظیر از پورت­های گیتوی FXO به پورت­های گیتوی FXS در نقطه مقصد دریافت کنید. در واقع خطوط تلفن در ابتدای مسیر از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال و در انتهای مسیر، از حالت دیجیتال به حالت اولیه (آنالوگ) تغییر فاز خواهند داد.

گیتوی­ ها می­توانند خطوط تلفن را با تمامی امکاناتشان انتقال دهند، از این قابلیت گیت­ وی­ ها برای انتقال خطوط تلفن، فکس، دستگاه POS، ارتباط Dial up و … می­توان استفاده کرد و طبیعی است که این ارتباط کاملا دو طرفه میباشد، بدین معنا که تمام دستور ها و سیگنال ها دقیقا از نقطه مبدا به مقصد و بلعکس منتقل میشود.

زیر ساخت

به این منظور شما نیاز به یک بستر برای انتقال خط و دیتا خواهید داشت ،اگر بستر شبکه از قبل برای این پروژه بوده ، کار ما راحت تر میشود و شما فقط نیاز به یک گیتوی FXS و یک گیتوی FXO خواهید داشت و اگه بستری برای انتقال دیتا و صدا وجود ندارد ما باید قبل از هر چیز این بستر را اماده کنیم.

این بستر میتواند، آنتن وایرلس (بیسیم)، شبکه کابلی، فیبر نوری، بستر MPLS، اینترانت و  یا حتی اینترنت، باشند.

تجهیزات مورد نیاز

تصور کنید که یک کارخانه در خارج از محدوده­ مخابرات، نیاز به خط تلفن شهری داشته باشد، در این حالت می­توان تعدادی خط تلفن را از منطقه­ شهری به وسیله­ گیتوی های ویپ و آنتن­ های رادیویی به سمت کارخانه در خارج از شهر هدایت نمود. برای اینکار نیاز به یک  Gateway FXO با تعداد پورت متناسب با تعداد خط شهری، بستر شبکه بین دو نقطه­ و یک FXS Gateway  در محل کارخانه خواهیم داشت.

 

آموزش حالت های رایج در انتقال خط تلفن

انتقال خط تلفن از نقطه B به نقطه A

در این حالت تمامی خطوط تلفن در یک نقطه (B) قرار دارند و هدف ما انتقال تمامی این خطوط به نقطه A خواهد بود. تماس دریافتی در نقطه B از طریق گیتوی FXO تغییر فاز داده و از طریق بستر شبکه ­ای که جهت ارتباط دو نقطه A و B در نظر گرفته شده به نقطه A انتقال داده می­شود. سپس در نقطه A به وسیله گیتوی FXS دوباره به حالت اول (فرکانس­های آنالوگ) تبدیل می­شود.

انتقال خط تلفن از دو نقطه C و B به نقطه A

در حالت دوم ، خطوط تلفن در دو یا چند نقطه مختلف قرار دارند که ما قصد تجمیع تمامی خطوط تلفن را در یک نقطه (A) داریم. پورت­های گیت­وی FXS در نقطه A به دو دسته تقسیم میشوند. پورت­های دسته اول به صورت نظیر به نظیر با گیتوی FXO نقطه B در ارتباط هستند و دسته دوم به همین صورت با گیت ­وی FXO نقطه C.

انتقال خط تلفن از نقطه C به دو نقطه B و A

در این شکل تمام خطوط تلفن در یک نقطه (C) قرار دارند که ما باتوحه به نیاز ، این خطوط را به دو یا چند دسته تقسیم میکنیم و دسته اول را به نقطه A و دسته دوم را به نقطه B انتقال میدهیم. در نقطه C بر اساس تعداد خطهای شهری ، یکی از گیتوی های ۲، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ و… پورت را انتخاب می­کنیم و به همین صورت با توجه به تعداد خطوط مورد نیاز در هر یک از نقاط A و B گیت­ وی FXS با تعداد پورت مناسب را انتخاب می­کنیم.

 

نکات مهم درباره انتقال خط تلفن توسط گیتوی ها:

  • در نظر داشته باشید که برای انتقال خطوط تلفن، ترجیحا از گیتوی­ ها با یک برند استفاده نمایید. زیرا با توجه به اینکه اکثر گیت­وی­ ها از پروتکل SIP پشتیبانی میکنند اما تنظیمات و راه ­حل های استفاده شده در گیتوی­ های برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشند و با یکدیگر سازگاری نداشته باشند و نتیجه نهایی کیفیت مورد انتظار شما را برآورده نکند.
  • میزان پهنای باند مورد نیاز جهت انتقال خطوط را حتما محاسبه نمایید، حداکثر تعداد تماس همزمان و کدک­های مختلف صدای مورد استفاده در گیتوی­ ها، عوامل موثر در میزان پهنای باند مورد نیاز شما خواهند بود و شما می­توانید کدک­ مورد نظر خود را با توجه به کیفیت و نرخ انتقال اطلاعات انتخاب نمایید. برخی کدک­های صدا عبارتند ازG729 ،G.711u ،G.711a ،iLBC ،gsm و …
  • در تمامی پروژه ­های ویپ که انتقال از طریق بستر اینترنت انجام می­شوند، حتما مسائل امنیتی را در نظر گرفته و با متخصصین این امور مشورت نمایید و احتمالا باید از تجهیزات بیشتری همچون میکروتیک کمک بگیریم.
  • کیفیت گیت وی های استفاده شده در پروژه های ویپ، در کنار تمام عوامل دیگر تاثیر مستقیم در کیفیت نتیجه بدست آمده دارد و توصیه میشود گیتوی های FXO و FXS خود را  از برند های شناخته شده خریداری کنید.

 

مقالات مرتبط

سبد خرید
There are no products in the cart!
ادامه خرید
0